Site içi Arama

  ana sayfailetişimenglish
 
HAKKINDA YHGP HİBE PROGRAMLARI PROJELER DOKÜMANLAR FAALİYETLER VE FOTOĞRAFLAR DESTİNASYON TANITIM CBS LİNKLER
 
 
  DESTİNASYON TANITIM
 

AMASYA

 

ÇORUM

 

SAMSUN

 

TOKAT

 

TANITIM FİLMLERİ

 

TANITIM MALZEMELERİ

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇORUM

Bir türkü... Hattuşa’da yakılmış, dağlarının yankısıyla dünyanın dört bir yanına tarihi haykıran bir türkü... Asırlardır “Hem okumuş, hem de yazmış” bir toprak, Tunç Çağı’nın sarısıyla etrafını aydınlatan... Uygarlıklar beşiği Anadolu’nun en eski uygarlıklarına tanıklık etmiş ve bu tanıklığı doğal yapısı içinde gözler önüne seren bir Açık Hava Müzesi’dir Çorum.

Dünyanın ilk köklü medeniyeti olarak bilinen ve Anadolu’nun da ilk merkezi devletini kuran Hititlerin yurdu burasıdır ve bu şehir onların başkenti Hattuşa’dır (Boğazköy). MÖ 1650–1200 yılları arası hüküm süren Hititler’in diğer önemli şehirleri Alacahöyük ve Şapinuva (Ortaköy) da Çorum sınırları içerisindedir. Çorum bu konumuyla dünyanın da gözbebeğidir. Öyle ki UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış ülkemizdeki 9 değerden biri olmuştur.

İşte bu önemli değerimiz Çorum, Türkiye’nin Orta Karadeniz Bölgesinde bulunur. Bununla beraber sınırlarının büyük bir bölümü Kuzey İç Anadolu’da yer alan bir geçit şehridir. İki bölge arasında tarihi, kültürel, ticari ve iklimsel bir köprü kurar. İlk yerleşimin geçmişi MÖ 6.000’li yıllara kadar dayanır. Çorum toprakları üzerinde sırasıyla Hattiler, Asurlular, Hititler, Frigler, Medler, Persler, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar hâkimiyet sürmüşlerdir.

 

 

 
images of air jordan retro adidas zx 750 for sale navy adidas nmd Nike Free Run Nordstrom outlet nike roshe one clearance online ua curry 3 shoes images photos Cheap Nike Air Max 87 new balance 580 sneakernews under armour curry one all star 100 % Real Authentic Jordans nike air max 95 official store authentic nike free run for cheap under armour curry two low chef cheap stephen curry one MVP shoes cheap stephen curry shoes sale online under armour curry kids shoes clearance adidas stan smith classic curry 2s electric blue eBay Images of curry 2 low foot locker very cheap adidas neo shoes
Amasya Valiliði Çorum Valiliði Samsun Valiliði Tokat Valiliði   Amasya Valiliði Çorum Valiliði Samsun Valiliði Tokat Valiliði