Site içi Arama

  ana sayfailetişimenglish
 
HAKKINDA YHGP HİBE PROGRAMLARI PROJELER DOKÜMANLAR FAALİYETLER VE FOTOĞRAFLAR DESTİNASYON TANITIM CBS LİNKLER
 
 
  DESTİNASYON TANITIM
 

AMASYA

 

ÇORUM

 

SAMSUN

 

TOKAT

 

TANITIM FİLMLERİ

 

TANITIM MALZEMELERİ

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOKAT
Mevlevi semahlarının ilk ışığının parladığı, Osmanlı mimarisinin şaha kalktığı, doğanın çeşitliliğiyle coştuğu apayrı bir değer kenttir Tokat. Değerini ayrıcalıklı coğrafyası, köklü geçmişi ve bunları yaratan halkından alır. Tokat milyonlarca yılda oluşmuş yaylaların, toprağa kök salmış gür ormanların, anaç ırmakların verimliliğini esirgemeyerek uygarlıklar ağırlamış, farklı kültürlerin deneyimlerini özümseyerek ilerlemiştir.

12. ve 13. yüzyıllarda Anadolu’daki en önemli kentlerden biridir. Özellikle kervan yollarının geçtiği bir bölgede yer alması Tokat’ın kısa sürede gelişmesini sağlamış, bu ekonomik gelişme sayesinde yapılan ve günümüze ulaşan yapılar Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin karakteristik özelliklerini ve ihtişamını günümüze taşımıştır. Tokat, Orta Karadeniz bölümünün iç kısımlarında yer alır. Kuzeyinde Samsun ve Ordu, güneyinde Sivas ve Yozgat, doğusunda Sivas ve Ordu, batısında Amasya ili bulunan Tokat İç Anadolu Bölgesi’ne de komşudur. Kentin MÖ 5500’lere inen bir tarihi geçmişinin olduğu bilinmektedir. MÖ 2000’lerde Hitit egemenliği altında olan bölge Frig, Pers, Kapadokya ve Makedon krallıklarının egemenliği altına girmiştir. MÖ 4. yüzyıl başlarında Pontus, MÖ 1. yüzyılda ise Roma kontrolüne giren bölge 395’te Bizans’a bağlanmıştır. Malazgirt Savaşı’ndan sonra Danişmendli topraklarına katılan bölge 1175 yılında Selçuklulara bağlanmıştır. 1243 Kösedağ Savaşı sonrasında İlhanlı, 1335 sonrası Eretna, 1388’de Kadı Burhaneddin yönetimine giren şehir 1392’de Osmanlı topraklarına katılmıştır. Ankara Savaşı sonrası bir süre Osmanlı idaresinden çıkan bölge 1413’te yeniden Osmanlı yönetimine girmiştir. Dünya tarih sahnesinin efsanevi isimleri Romen Diogenes ve Eşak (Romanya) Krallığı Prensi III. Vlad, nam-ı diğer ‘Kazıklı Voyvoda’ (Kont Drakula) da Tokat’ta izler bırakan isimlerdir.

Peki ‘Tokat’ ismi nereden gelir? Farklı uygarlıkların izlerini taşıyan birçok ilimiz gibi Tokat’ın da etimolojisine dair farklı anlatılar vardır. Bazı kaynaklar şehrin ismini bir dönem orada yaşayan ‘Togayıt Türkleri’nden aldığını söyler, Öte yandan yine Türkçe de surlu kent anlamına gelen ‘Tohkat’ teriminden türemiş olduğu öne sürülür. 13. yüzyılda Türk halk diliyle yazılmış Tarih-i Al-i Danişmend’in iki nüshasına göre ise Tohiya, Toqia, Tokia, Dokia olarak geçen kent adı, üçüncü nüshada Tokat sözcüğüne dönüşmüştür. Kentin adı Arapçaya Dokat, Osmanlı Türkçesine Tokat olarak yerleşmiştir.

 

 

 
curry two for womens kids boys youth new style nike air max zero Images of under armour curry two low bay area the offical adidas website nike mag discount new balance 580 Amazon under armour curry mens womens shoes adidas super star 80s eBay Curry Two Boys Basketball Shoe Stephen Curry 2 Youth kids womens adidas Originals Superstar Foot Locker nike air max 95 for sale cheap prices Air Jordan 11 Retro Price asics tiger 66 eastbay nike roshe one shoes eastbay nike free run flyknit adidas superstar 80s white black new balance official store wholesale adidas zx 700 online nike air max 87 outlet clearance
Amasya Valiliði Çorum Valiliði Samsun Valiliði Tokat Valiliði   Amasya Valiliði Çorum Valiliði Samsun Valiliði Tokat Valiliði