Site içi Arama

  ana sayfailetişimenglish
 
HAKKINDA YHGP HİBE PROGRAMLARI PROJELER DOKÜMANLAR FAALİYETLER VE FOTOĞRAFLAR DESTİNASYON TANITIM CBS LİNKLER
 
 
  FAALÄ°YETLER VE FOTOÄžRAFLAR
 

Amasya İli Kent Merkezi’nde 20/10/2012 Tarihinde Odundışı Orman Ürünleri Hasat Panayırı düzenlendi.

Samsun İli Alaçam İlçesi’nde Odundışı Orman Ürünleri Hasat Panayırı düzenlendi.

Çorum İli Bayat İlçesin'de Odundışı Orman Ürünleri 05/10/2012 Tarihinde Hasat Panayırı Düzenlendi.

Tokat İli Niksar İlçesi Çamiçi Yaylasında 08/09/2012 Hasat Panayırı düzenlendi.

Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Ankara'da yapılan Tokat günlerine katıldı.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amasya İli Kent Merkezi’nde 20/10/2012 Tarihinde Odundışı Orman Ürünleri Hasat Panayırı düzenlendi.

Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği tarafından yürütülen,  Amasya Orman Bölge Müdürlüğü'nün ortak kurum, KOSGEB' in iştirakçi olarak yer aldığı Yeşilırmak Havzası'nda Kırsal Nüfusun Odundışı Orman Ürünleri Farkındalığı (KORUP) Projesi  kapsamında Hasat Panayırı Amasya Kent Merkezi Şehzadeler Gezi Yolunda  20.10.2012 tarihinde  gerçekleştirildi. Amasya Odundışı Orman Ürünleri Hasat Panayırına Amasya Valisi YHKB Başkanı A. Celil ÖZ, Amasya Milletvekilleri Avni ERDEMİR ve Naci BOSTANCI, Amasya Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Metin ORBAY, Amasya Vali Yardımcıları İsmail AKMAN, Hakan KILINÇKAYA ve  Suat SEYİTOĞLU, Merzifon Kaymakamı Mehmet Fatih GEYİM, Suluova Kaymakamı Harun SARIFAKIOĞULLARI, Gümüşhacıköy Kaymakamı Serdar KARTAL, Taşova Kaymakamı Engin UYSAL,  Göynücek Kaymakamı Mehmet MUT, Hamamözü Kaymakamı Kadir GÜNTEPE, Amasya Orman Bölge Müdürlüğü(AOBM)  Müdürü Ahmet CEYLAN, Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği(YHKB) Müdürü Yelgin MESCİ, AOBM Bölge Müdür Yardımcılarımız Faruk Aykutlu ve Salim Sığırcı ve diğer protokol üyeleri katıldı.

      Panayırda öncelikle YHKB Müdürü Yelgin MESCİ ve AOBM Müdürü Ahmet CEYLAN katılımcılara proje hakkında bilgi verdiler.   İlk olarak Amasya YHKB Müdürü Yelgin Mesci konuşmasında “Yeşilırmak Havzasında akı rejiminin düzenlenmesi, erozyonun önlenmesi ve bölgesel kalkınmanın sağlanması amacıyla kurulan YHKB tarafından TR83 bölgesinin kırsal alanlarda yaşayan kadın ve gençleri sürdürülebilir kalkınma kapsamında başta odun dışı orman ürünleri olmak üzere bitkilerin tanınması, toplanması, işlenmesi, pazarlanması ve ürün sahalarını geliştirilmesine yönelik eğitimlerin verilmesi, yaşadıkları çevre konusunda farkındalık yaratılması, bu yolla orman ürünlerinden aile bütçelerine katkı sağlanması amacıyla hazırladığımız, toplam nüfusu 87 bin olan, Yeşilırmak havzasında kırsal nüfusun odun dışı orman ürünleri farkındalığı, kısaca biz buna “KORUP” diyoruz. Projenin bölge halkına ekonomik katkısına dikkat çeken konuşmasında yöresel ürünlerin ve Odundışı Orman Ürünlerinin gün yüzüne çıkması açısından projenin önemine değindiler.
AOBM Ahmet Ceylan konuşmasında;  Türkiye’nin bitki zenginliğinden ve kullanım alanlarından bahsettikten sonra sözlerine şu şekilde devam etti “Hasat panayırı ve benzeri organizasyonlar özellikle birinci dereceden bitkilere müdahale eden ve toplayan kişilerin de eğitiminde bir basamak oluşturmaktadır. Bölgemizde odun dışı ürünlerden faydalanma, sınırlı bitki türleriyle ve daha çok yerel tüketim amacıyla yapılmaktadır. Ticari faydalanma ise maalesef oldukça sınırlıdır. Bölge Müdürlüğümüz sınırlarında olup özellikle bu yörede öne çıkan bazı Odun dışı orman ürünleri; Sumak, Kocayemiş (Sandal), Böğürtlen, Sıklamen, Ceviz, Badem, Fıstıkçamı, Kızılcık, Kuşburnu, Ahlât, Alıç, Kekik, Adaçayı, Kantaron, Mantar ve Bal üretimini artırıcı bitkiler, şeklinde ifade edebiliriz. Ayrıca Ceviz yöremiz için önemli ürün, Ceviz Eylem Planı çerçevesinde Amasya’mızda çalışmalar yapılacaktır. Odun dışı orman ürünlerini değerlendirilmesine yönelik faaliyetlerinden dolayı Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliğini kutluyor, ilimizde tüm ormancılık faaliyetlerimizde bizlere destek veren Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum” dediler.
Amasya İli Milletvekilleri Avni ERDEMİR ile Naci BOSTANCI ve Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR ise ilimizin yöresel ürünler anlamında potansiyelinin yüksek olduğunu ve bu tarz projelerin bölge halkına katkısının yanı sıra ilimizin tanıtımı açısından da çok etkili olduğunu vurguladılar.
     Amasya Valisi ve YHKB Başkanı A. Celil Öz  ise yaptıkları konuşmalarında: “Yöresel ürünlerimizin ve odundışı orman ürünlerin sergilendiği bir panayır gerçekleştiriyoruz. Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliğimiz bölgesel kalkınmanın temel stratejilerini belirlemek ve bu anlamda ortak projeleri yürütmek amacıyla kurulmuş bir birim. Kalkınma ajanslarının kurulmasından sonra YHKB kırsal kalkınma ve havzanın korunması, geliştirilmesi ile ilgili hem ulusal hem de uluslararası proje hazırlayarak bölgenin kalkınmasına yardımcı olan bir birim haline geldi. Bu anlamda son yıllarda çok önemli projeler yürütüyoruz. Turizmin geliştirilmesi ve tanıtma anlamında projeler yürütülüyor. İllerimizde kültür varlıklarının geliştirilmesi anlamında projeler yürütülüyor. Son iki projemiz ise doğal ve kültürel değerlerimizin muhafazasına ve geliştirilmesine yönelik projeler. Bunlardan birisi yakın zamanda tamamladığımız yöresel el sanatlarının araştırılması ve tanıtımına yönelik bir çalışma. Dört ilimizde bu çalışmaların envanterini yaptık ve bilinmeyen, kaybolmaya yüz tutmuş pek çok el sanatını günyüzüne çıkarmış olduk. Bu projemizdeki amacımız bilinmeyen odundışı orman ürünlerinde hem farkındalığı artırmak hem de geliştirerek ekonomiye kazandırılmasını sağlamak. Dünyada gelişme trendi yöresel ve doğal olana doğru devam etmekte. Bu anlamda çok ciddi potansiyelimiz var ve biz bunları değerlendirmek istiyoruz. İlimiz bünyesinde hem Valiliğimizin açmış olduğu kurslar bünyesinde hem halk eğitim merkezi bünyesinde bu anlamda kurslarımız devam etmekte. Belediyemiz kültür evlerinde de bu anlamda ciddi hizmetlerimiz var. Özellikle yöresel ürünler açısından kabiliyetli ve yetenekli olan tüm halkımıza bu konuda desteklerimiz devam edecektir. Önce yerelde daha sonra ulusalda belki marka oluşturarak bu projenin daha da geliştirilmesini istiyoruz. Projenin hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
     Amasya Valisi ve YHKB Başkanı A. Celil ÖZ  konuşmalarının ardından protokol üyeleri ile birlikte standları gezerek ürünleri inceledi.  Panayırda ayrıca en iyi yöresel çörek yarışması yapıldı.
 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

- 20.10.2012

Bu faaliyete ait resim bulunmamaktadır!

 

Resimlerin telif hakkı Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliğine aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, ticari amaç için kullanılamaz.

 
Amasya Valiliði Çorum Valiliði Samsun Valiliði Tokat Valiliði
cheap UA Clutchfit Drive Stephen Curry Foamposites for Sale Adidas Superstar ShopStyle Adidas ZX 750 facebook adidas NMD sneakers UK nike air jordan 13 sneakernews Where to Buy Jordan 3 very cheap adidas neo shoes steph curry Foot Locker adidas zx 750 for sale air jordan retro for sale stephen curry one MVP shoes jordan super fly 2 eBay lebron james 13 eBay air jordan 3 eBay latest release dates prices of ua speedform gemini shoes best price for adidas neo outlet air jordan 11 nike high heels black green aiddas outlet store online discount nike free run shoes
  Amasya Valiliði Çorum Valiliði Samsun Valiliði Tokat Valiliði