August 21, 2015

Amasya Çöreği TR83 Bölgemizin 35. ve Amasya’mızın 6. Coğrafi İşaretli Ürünü Olarak Tescillendi.

Amasya Valiliği Koordinesinde Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği tarafından Amasya Çöreği’nin coğrafi işaret almasına yönelik hazırlanan başvuru dosyası Türk Patent Kurumu tarafından değerlendirilmiş, yapılan değerlendirme sonucunda 24 Ağustos 2021 tarihinde Amasya Çöreği coğrafi işaret tescili sahibi olmuştur.

Adını şehrinden alan Amasya Çöreğinin yapımının çok eski tarihlere dayandığı bilinmektedir. Cevizin ve Haşhaşın hamurla birleşmesinde oluşan lezzetli Çörek, yöre halkı tarafından bayramlarda, düğünlerde, kabul günlerinde vs. yapılmaktadır. Çörek özellikle düğünlerde mutlaka yapılır. Amasya Çöreğinin en önemli özelliği Nohut Mayası ile mayalanmasıdır. Nohut mayasıyla özel olarak hazırlanan hamura ilave edilen ceviz ile odun ateşinde pişen Amasya Çöreği damağınızda eşsiz tat bırakmaktadır.

Yıl içinde yüzlerce turistin ziyaret ettiği Amasya’da çok sayıda yöresel yemek sunan lokanta bulunmaktadır. Bu lokantalar Amasya Çöreğine yer vermiştir. Böylelikle Amasya Çöreğinin yayılma alanı da genişlemiş bölgenin yerlileri tarafından çok sevilen, turistlere de tanıtılmış ve onların da beğenisine sunulmuştur. Coğrafi İşaret Tescil Belgesini almaya hak kazanan Amasya Çöreği ilimize mahsus el emeği ve göz nuru ürünlerin tanıtım ve pazarlamasının koordine edilmesine, bölgemizin gelişmesi ve markalar oluşturmasına, gelecek kuşaklara nesilden nesile yöresel ürün üretim tekniklerinin aktarılmasına, üretimin sürdürülmesine büyük katkı sunacaktır.

Amasya Çöreği’nin coğrafi işaretli ürün olarak tescil edilmesi ile Amasya’nın coğrafi işaretli ürün sayısı 6’ya TR83 Bölgesinin coğrafi işaretli ürün sayısı 35’e ulaşmıştır.

Yeşilırmak havzası Kalkınma Birliği’mizin TR83 Bölgemizin ve Amasya’mızın yöresel ürünlerine coğrafi işaretli tescil kazandırma çalışmaları devam etmektedir. Amasya Valiliği ve Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği koordinesinde Amasya Etli Çiçek Bamyası Yemeği, Amasya Misket Elma Sirkesi, Amasya Sıkma Tarhanası, Amasya Yağlısı, Amasya Patlıcan Pehli, Amasya Toyga Çorbası, Yassıçal Çuha Dokuması’nın coğrafi işaret almalarına yönelik başvuru dosyaları hazırlanarak Türk Patent Kurumu’na sunulmuştur.

ÖNCEKİ - SONRAKİ