August 21, 2015

"Amasya Patlıcan Pehli" Amasya’mızın 9. Coğrafi İşaretli Ürünü Olarak Tescillendi.

Valiliğimiz öncülüğünde Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği tarafından coğrafi işareti tescil edilen İlimize özgü Amasya Patlıcan Pehli Yemeği’nin Coğrafi İşaret Tanıtım Programı gerçekleştirildi. Büyük Amasya Otelinde düzenlenen programda Valimiz Mustafa Masatlı, protokol üyeleri, esnaf ve sanatkârlar odası temsilcileri, ticaret ve sanayi odası temsilcileri ve Birlik Müdürümüz Mustafa ÖRGÜT ile basın mensupları yer aldı.

Programda İlimize özgü Amasya Patlıcan Pehli Yemeği’nin Coğrafi İşareti Tanıtımını yapmanın mutluluğu içesinde olduklarını ifade eden Valimiz Mustafa Masatlı şunları kaydetti:

“Coğrafi İşaretler bir şehrin, bir Ülkenin kendine özgü ürünlerini tescillemek ve aslına uygun olarak, tadını, şeklini ve üretim yöntemini muhafaza ederek korunmasını sağlamak adına büyük önem taşımaktadır.

Amasya’ya geldiğimizde, ilimizin 4 adet coğrafi işaret tescili bulunmaktaydı. Bizlerde Amasya turizmine katkı sağlamak amacıyla, Valiliğimizin öncülüğünde, başta gastronomi ağırlıklı olmak üzere ilimize ait coğrafi işaretlerin arttırılması yönünde çalışmalarımıza başladık.

Bu kapsamda ilk olarak Amasya Etli Çiçek Bamyası Yemeği, Amasya Toyga Çorbası, Amasya Baklalı Dolma ve Amasya Çöreği Resmi Coğrafi İşaret Belgelerini bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda almış ve Coğrafi İşaretli Ürün sayımızı 8’e çıkarmıştık.

Turizm sektörü nitelikli konaklama tesisleri ve yiyecek içecek işletmeleri ile bir bütündür. Özellikle yabancı turistler gezdikleri şehirlerin kendine özgü tatlarına, geleneksel ürünlerine ve sanatsal faaliyetlerine de ilgi gösterirler.

Bugün de yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda, “Amasya Patlıcan Pehli” yemeğini Amasya’mızın 9. coğrafi işaretli ürünü olarak tescillemiş olduk. Bu sayede 4 olan coğrafi işaret tescil sayımız 9’a çıkmıştır.

Bizler sahip olduğumuz 9 coğrafi işaret tesciliyle yetinmiyoruz. Şu an itibarıyla devam eden 24 tane daha coğrafi işaret çalışmamız bulunmaktadır. Bunların tamamında başarılı olacağımızı düşünüyorum.

Kısmet olursa 2022 yılı içerisinde diğer 24 tane coğrafi işaretimizi de tescil ettirerek, coğrafi işaret sayımızı 33’e çıkaracağız.

Bu çalışmaların nihayete ermesiyle, ilimizin köklü tarihi, kültürü ve geleneklerini de en iyi şekilde yansıtarak, bu alanda Türkiye’de önemli bir noktaya gelmiş olacağız.

Bu çalışmalar öte yandan özellikle gastronomi turizmi için ziyaretler gerçekleştiren yerli ve yabancı misafirlerin ilgisini çekecek ve İlimiz turizmine olumlu katkı sağlanacaktır.

Bu düşüncelerle yeni Coğrafi İşaretli ürünümüzün Amasya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyor, bu sürece katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”

Valimiz Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından Coğrafi İşareti alınan Amasya Patlıcan Pehli Yemeği’nin tescil belgesi teslim alındı.

ÖNCEKİ - SONRAKİ