August 21, 2015

"Amasya Keşkeği" Amasya’mızın 13. Coğrafi İşaretli Ürünü Olarak Tescillendi

Valiliğimiz öncülüğünde Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliğimiz ile Amasya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından coğrafi işareti tescil edilen İlimize özgü “Amasya Keşkeği” nin Coğrafi İşaret Tanıtım Programı gerçekleştirildi.

Büyük Amasya Otelinde düzenlenen programda Valimiz Mustafa Masatlı’nın yanı sıra Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, İl Genel Meclis Başkanı Zeki Erarslan, siyasi partilerin temsilcileri, protokol üyeleri, STK temsilcileri ve Birlik Müdürümüz Mustafa ÖRGÜT ile basın mensupları yer aldı.

Programda konuşan Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı ile Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil, Amasya’mıza özgü lezzetlerin tüm Dünya’ya tanıtılmasının önemine dikkat çekerek, ‘Amasya Keşkeği’ Coğrafi İşareti Tescilinin İlimize hayırlı olması temennisinde bulundular.

İlimize özgü bir diğer lezzet olan Amasya Keşkeği’nin Coğrafi İşaret Tanıtımını yapmanın mutluluğu içerisinde olduklarını ifade eden Valimiz Mustafa Masatlı şunları kaydetti: “Coğrafi İşaretler bir şehrin, bir Ülkenin kendine özgü ürünlerini tescillemek ve aslına uygun olarak, tadını, şeklini ve üretim yöntemini muhafaza ederek korunmasını sağlamak adına büyük önem taşımaktadır.

Amasya’ya geldiğimizde, ilimizin 4 adet coğrafi işaret tescili bulunmaktaydı. Bizlerde Amasya turizmine katkı sağlamak amacıyla, Valiliğimizin öncülüğünde, başta gastronomi ağırlıklı olmak üzere ilimize ait coğrafi işaretlerin arttırılması yönünde çalışmalarımıza başladık.

Bu kapsamda ilk olarak Amasya Etli Çiçek Bamyası Yemeği, Amasya Toyga Çorbası, Amasya Baklalı Dolma, Amasya Çöreği, Amasya Patlıcan Pehli, Amasya Burmalı Çöreği, Amasya Yağlısı ve Amasya Kirazının Resmi Coğrafi İşaret Belgelerini bildiğiniz üzere almış ve Coğrafi İşaretli Ürün sayımızı 12’ye çıkarmıştık.

Turizm sektörü nitelikli konaklama tesisleri ve yiyecek içecek işletmeleri ile bir bütündür. Özellikle yabancı turistler gezdikleri şehirlerin kendine özgü tatlarına, geleneksel ürünlerine ve sanatsal faaliyetlerine de ilgi gösterirler. Bugün de yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda, ‘Amasya Keşkeğini’, Amasya’mızın 13. coğrafi işaretli ürünü olarak tescillemiş olduk. Bu sayede 4 olan coğrafi işaret tescil sayımız 13’e çıkmıştır.

Bizler sahip olduğumuz 13 coğrafi işaret tesciliyle yetinmiyoruz. Şu an itibarıyla devam eden 20 tane daha coğrafi işaret çalışmamız bulunmaktadır. Bunların tamamında başarılı olacağımızı düşünüyorum. Bu sürecin nihayete ermesiyle birlikte diğer 20 adet coğrafi işaretimizi de tescil ettirerek, coğrafi işaret sayımızı 33’e çıkaracağız. Böylece ilimizin köklü tarihi, kültürü ve geleneklerini de en iyi şekilde yansıtarak, bu alanda Türkiye’de önemli bir noktaya gelmiş olacağız.

Bu çalışmalar öte yandan özellikle gastronomi turizmi için ziyaretler gerçekleştiren yerli ve yabancı misafirlerin ilgisini çekecek ve İlimiz turizmine olumlu katkı sağlanacaktır. Bu düşüncelerle yeni Coğrafi İşaretli ürünümüzün Amasya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyor, bu sürece katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”

Valimiz Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından Coğrafi İşareti alınan Amasya Keşkeği’nin tescil belgesi teslim alındı.

ÖNCEKİ - SONRAKİ